Kako Faktograf i GONG selektivno štite Tomaševića: zanemarena obećanja, izostale provjere i mreža povezanih interesa

Kako Faktograf i GONG selektivno štite Tomaševića: zanemarena obećanja, izostale provjere i mreža povezanih interesa

Nevidljive istine i selektivna objektivnost

Kako Faktograf i GONG selektivno štite Tomaševića: zanemarena obećanja, izostale provjere i mreža povezanih interesa

Admin, 17.04.2025 01:32

U doba kada se vjerodostojnost i transparentnost u političkom životu sve češće dovode u pitanje, ključnu ulogu igraju platforme za provjeru činjenica i civilne udruge koje bi trebale biti korektiv društva. No, kada takve institucije počnu selektivno birati što će analizirati, a što zanemariti, otvara se pitanje njihove nepristranosti. Upravo su Faktograf i GONG u posljednjih nekoliko godina predmet ozbiljne sumnje zbog selektivnog djelovanja i pasivnosti u odnosu na izjave i poteze gradonačelnika Zagreba, Tomislava Tomaševića, i njegove političke platforme.

Iste metode, različiti standardi

GONG je u više navrata reagirao kada su predstavnici HDZ-a koristili javne resurse u kampanjama, što je legitimna i važna tema. No, kada je Tomašević, tada kandidat za gradonačelnika, koristio skupocjenu prezentacijsku opremu Grada Zagreba tijekom svojih javnih istupa, nije bilo nikakve reakcije. Takav dvostruki standard baca sjenu na njihovu vjerodostojnost.

Slična je situacija i s Faktografom. Dok redovito razotkrivaju manipulacije i netočne izjave političkih suparnika "progresivnih snaga", nikada nisu analizirali niti jednu od ključnih kontradikcija u izjavama Tomaševića. Jedan od najistaknutijih primjera je njegovo predizborno obećanje da će Jakuševec biti zatvoren do kraja mandata. Kada je u javnosti kasnije priznao da to nije realno, Faktograf se nije oglasio.

Odluke o otpadu - tko govori istinu

Posebno kontroverzno je pitanje poslovanja s tvrtkom C.I.O.S., povezanoj s Petrom Pripuzom. Tomašević je godinama na toj temi gradio politički identitet, obećavajući da "nikada neće raditi s Pripuzom". Unatoč tome, Grad Zagreb je nastavio suradnju, a iznosi koje Grad plaća za zbrinjavanje otpada su se u nekim segmentima povećali. Unatoč velikom interesu javnosti, Faktograf nikada nije objavio analizu stvarnih troškova zbrinjavanja otpada prije i nakon Tomaševićeva dolaska na vlast, niti su razotkrili tko je u ovoj priči govorio neistine – gradonačelnik ili njegovi kritičari.

Roditelji odgojitelji – priča bez kraja

Jedan od politički najosjetljivijih poteza bila je obustava programa roditelj odgojitelj. Tomašević i Možemo tvrdili su kako će ukidanjem programa uštedjeti značajna sredstva i osloboditi novac za vrtiće. No, iako su troškovi za korisnike programa prestali, Grad nije povećao broj vrtića u skladu s obećanjima, a kapaciteti su i dalje nedostatni. Umjesto toga, sredstva su raspoređena na razne druge projekte, uključujući potpore udrugama. Faktograf i GONG nisu analizirali učinke te mjere niti su postavili pitanje – gdje je nestao novac?

Laži koje se ne prepoznaju

Tomašević je tijekom kampanje tvrdio da neće biti poskupljenja usluga. Sada priča da su cijene ostale iste. Danas, cijene parkiranja su povećane, naplata je proširena na nove zone, a cijene najma terasa za ugostitelje porasle su i do 900 posto. Ugostitelji su najavljivali tužbe, a neki su bili prisiljeni zatvoriti poslovanja. Čak i ova tema nije privukla pažnju Faktografa.

Povezanost udruga i moći

Analiza poslovanja Grada Zagreba pokazuje da značajna sredstva završavaju u udrugama bliskim platformi Možemo. Među istaknutima su: Zelena akcija, Pravo na grad, GONG i druge. Zanimljivo je da Grad Zagreb, prema dostupnim podacima, financira GONG – udrugu koja posredno stoji iza Faktografa. Postavlja se pitanje može li udruga koja prima sredstva od Grada objektivno pratiti rad njegove vlasti.

Goran Bosanac, istaknuti član GONG-a, također je član platforme Možemo. S obzirom na to, ne čudi sinergija između GONG-a, Faktografa i gradske uprave. Kada takva mreža postane previše gusta, gubi se nezavisnost.

Zapošljavanja pod povećalom

Od dolaska Možemo na vlast u Zagrebu, pojavile su se brojne sumnje u stranačka zapošljavanja. Mnogi kadrovi iz aktivističkih krugova, pa čak i članovi obitelji i prijatelji, dobili su pozicije unutar gradskih institucija. Premda se Možemo predstavlja kao politička snaga protiv „uhljebništva“, stvarnost ukazuje na drukčiju praksu. Unatoč brojnim napisima u medijima, niti GONG niti Faktograf nisu javno problematizirali ove pojave.

Lažne zasluge i selektivna šutnja GONG-a i Faktografa

Unatoč sveprisutnim objavama i nastupima u kojima se gradonačelnik Tomislav Tomašević hvali realizacijom europskih projekata u Zagrebu, nikada nije jasno istaknuo da je većinu tih sredstava osigurala Vlada Republike Hrvatske kroz nacionalne planove oporavka i otpornosti te europske fondove.

GONG i Faktograf, koji bi trebali analizirati istinitost i kontekst političkih izjava, nikada nisu proveli provjeru tih tvrdnji niti su razjasnili javnosti tko je stvarno omogućio financiranje većine kapitalnih ulaganja u infrastrukturu i zelene projekte u Zagrebu. Ovakav izostanak analize omogućuje manipulativno prikazivanje zasluga i stvara pogrešnu percepciju među građanima.

Vrijeme je da te laži netko razotkrije – i da konačno i GONG i Faktograf počnu obavljati posao s jednakim kriterijima prema svima.

Strane donacije

U posljednje vrijeme, Faktograf sve češće objavljuje članke koji se bave temama iz Sjedinjenih Američkih Država, uključujući analize izjava bivšeg predsjednika Donalda Trumpa i političkih događanja u SAD-u. Ovakav fokus na američke teme izaziva pitanje o motivaciji i financijskim interesima koji stoje iza takvih objava.

Prema dostupnim podacima, GONG, udruga koja je suosnivač Faktografa, u 2023. godini primila je više od pola milijuna eura iz inozemnih izvora, uključujući sredstva iz Sjedinjenih Američkih Država. Među donatorima se navode američke vladine i nevladine organizacije koje financiraju projekte vezane uz borbu protiv dezinformacija i promociju demokratskih vrijednosti. Drugim riječima za financiranje političkog djelovanja koje dolazi iz strane države. Što kaže Faktograf, jeli zabranjeno primanje donacija za političko djelovanje iz strane države?

Osim toga, Faktograf je prilikom svog osnivanja 2015. godine dobio financijsku potporu od američkih organizacija poput National Endowment for Democracy (NED) i TechSoup Foundation.

Pitanja za Faktograf i GONG

  • Koliko su povećana ukupna izdvajanja za udruge u posljednjih nekoliko godina?
  • Koji su kriteriji za dodjelu sredstava udrugama?
  • Jesu li sredstva ravnomjerno raspoređena među udrugama različitih svjetonazora?
  • Postoji li transparentnost u procesu dodjele sredstava?
  • Anje Mihajlović Hoffmann, supruge gospodina Dražena Hoffmanna (GONG), jeli zaposlena u gradskoj upravi?
  • Koristi li Tomašević udruge civilnog društva za kulturnu hegemoniju?

Primjeri koje smo naveli jasno pokazuju da GONG i Faktograf ne djeluju s jednakim kriterijima prema svim političkim opcijama. Umjesto da budu korektiv vlasti, djeluju kao zaštitni kišobran jedne političke grupacije. Umjesto da prozivaju neistine i netransparentnost, prešutno ih podržavaju. U vremenu kada je javno povjerenje u institucije na povijesno niskim razinama, ovakva selektivnost dodatno urušava demokratske temelje.

Izvori

Faktograf – Godišnje izvješće 2021. 1

Tris – Gong prijavio HDZ-ov spot 2

Index – Tomašević o Jakuševcu 3

Narod.hr – Suradnja s Pripuzom 4

Poslovni.hr – Poskupljenje terasa 5

Imperijal.net – Gong i Faktograf u kampanji 6

Komentari

Afere.net Prije 26 dana

Kaznena prijava protiv gradonačelnika Tomaševića zbog sumnje na pogodovanje pri zapošljavanju Anje Mihajlović Hoffmann, žene istaktnutog člana GONG-a

U javnost je dospjela anonimna kaznena prijava upućena Državnom odvjetništvu Republike Hrvatske, a koja se odnosi na sumnje u ozbiljne zlouporabe ovlasti i pogodovanja pri zapošljavanju u gradskoj upravi Grada Zagreba. U prijavi se prozivaju gradonačelnik Tomislav Tomašević i bivši aktivist GONG-a Dražen Hoffmann.

Graf povezanosti

+ -

Kronologija

Gordan Bosanac i GONG: Član upravnog vijeća organizacije bliske SDP-u

Gordan Bosanac bio je član upravnog vijeća nevladine organizacije GONG, jedne od najpoznatijih udruga civilnog društva u Hrvatskoj. GONG se etablirao kao akter koji promiče transparentnost, građanski nadzor izbora i borbu protiv korupcije, no s vremenom je sve češće percipiran kao politički pristran, s izraženim simpatijama prema lijevom političkom spektru, osobito SDP-u.

workflow

Dražen Hoffmann i njegova povezanost s GONG-om

Dražen Hoffmann je politolog iz Zagreba koji je radio kao istraživač u organizaciji GONG, gdje je bio član Izvršnog odbora i voditelj edukacijskih programa. Tijekom svog rada u GONG-u, izabran je u upravno tijelo Europskog građanskog foruma. Sudjelovao je u istraživanjima medijske pismenosti i praćenju govora mržnje u hrvatskim medijima. Godine 2024. sudjelovao je u kvizu "Tko želi biti milijunaš?" gdje je osvojio 10.000 eura.

workflow

Grad Zagreb isplatio gotovo 30 tisuća eura udruzi Gong

Prema službenim podacima iz platforme iTransparentnost, Grad Zagreb je 27.12.2024. isplatio 29.946,56 eura udruzi GONG. Isplata je izvršena temeljem računa za "potpore male vrijednosti za 2024., RBR 3", a klasificirana je kao "tekuće donacije u novcu".

GONG je nevladina, neprofitna udruga osnovana 1997. godine s ciljem promicanja demokratske političke kulture, transparentnosti vlasti, građanskog sudjelovanja i borbe protiv korupcije. Tijekom godina profilirala se kao glasna kritika institucija te često komentira političke procese, izbore i javne politike.

Zanimljivo je da ova organizacija koja se predstavlja kao neovisni nadzornik vlasti, redovito prima značajna sredstva iz proračuna jedinica lokalne i državne samouprave.

Podaci dostupni na: 1

workflow

Kako Vam se dopada ova fotografija?

Naš Dražen Hoffmann izabran je u upravno tijelo Europskog građanskog foruma.

European Civic Forum je europska mreža organizacija civilnog društva koje su aktivne u područjima građanske participacije, građanskog odgoja i obrazovanja te obrani vladavine prava i standarda ljudskih prava. Forum je satkan od 104 organizacije iz 28 europskih zemalja, a Gong je članica od 2014. godine. 1

workflow

Dražen Hoffmann među osnivačima Zaklade SOLIDARNA

Dražen Hoffmann, poznat po svom angažmanu u području ljudskih prava i medijske pismenosti, jedan je od osnivača Zaklade SOLIDARNA – Zaklade za ljudska prava i solidarnost, osnovane 2015. godine s ciljem promicanja ljudskih prava i razvoja filantropije u Hrvatskoj. Popis svih individualnih osnivača dostupan je na službenoj stranici Zaklade 1

workflow

Tomislav Tomašević među osnivačima Zaklade SOLIDARNA

Tomislav Tomašević, aktualni gradonačelnik Zagreba, bio je jedan od osnivača Zaklade SOLIDARNA – Zaklade za ljudska prava i solidarnost, osnovane 2015. godine s ciljem promicanja ljudskih prava i razvoja filantropije u Hrvatskoj. ?

workflow

Anja Mihajlović Hoffmann: Supruga Dražena Hoffmanna i Aktivistica za Ljudska Prava

Anja je supruga Dražena Hoffmanna, istraživača i člana Izvršnog odbora udruge Gong, s kojim dijeli strast za ljudska prava i društvenu pravdu.

workflow

Zapošljavanje Anje Mihajlović Hoffmann u Gradu Zagrebu

Prema pisanju portala Narod.hr, anonimna prijava podnesena USKOK-u navodi sumnju na trgovanje utjecajem i zlouporabu položaja vezano uz zapošljavanje Anje Mihajlović Hoffmann u gradskoj upravi Grada Zagreba. U prijavi se tvrdi da je gradonačelnik Tomislav Tomašević iskoristio svoju političku poziciju kako bi omogućio njezino zaposlenje, što upućuje na moguću koruptivnu povezanost između uključenih osoba. Nadalje, ističe se da je njezin suprug, Dražen Hoffmann, bio aktivno povezan s organizacijom GONG, koja je javno podržavala političke interese platforme Možemo!, čiji je član Tomašević. Ove tvrdnje temelje se na anonimnoj prijavi i nisu potvrđene od strane nadležnih institucija. ?

workflow

Piši nam!