"Mini Manhattan" u Zagrebu: sedam nebodera, zaokret gradonačelnika i istraga USKOK-a

"Mini Manhattan" u Zagrebu: sedam nebodera, zaokret gradonačelnika i istraga USKOK-a

URBANISTIČKI PROJEKT POD LUPOM

"Mini Manhattan" u Zagrebu: sedam nebodera, zaokret gradonačelnika i istraga USKOK-a

Admin, 24.04.2025 11:36

Projekt luksuznog stambeno-poslovnog kompleksa Jarun Panorama, prozvan i “Mini Manhattan”, izazvao je velike kontroverze u Zagrebu. Gradska vlast krajem travnja 2023. odobrila je izgradnju sedam nebodera na prostoru između Jadranskog mosta i rotora Remetinec, što je označilo nagli zaokret u stavu gradonačelnika Tomislava Tomaševića. Istovremeno su se pojavile sumnje u pozadinu tvrtke Rotor Jug d.o.o. koja stoji iza projekta, pa je gradski zastupnik Renato Petek pokrenuo postupke pred Povjerenikom za informiranje kako bi dobio uvid u skrivenu dokumentaciju. U cijeli slučaj se navodno uključio i USKOK koji istražuje okolnosti projekta. Donosimo pregled svih okolnosti ove afere.

Odobrenje izgradnje sedam nebodera uz Savu

Gradska skupština Zagreba krajem travnja 2023. dala je zeleno svjetlo projektu Jarun Panorama – velikom kompleksu uz obalu Save, tik do Jadranskog mosta i zagrebačkog rotora. Plan predviđa četiri stambene zgrade s oko 340 stanova (po 20 katova), dvije poslovne zgrade te hotel od najmanje četiri zvjezdice i 240 soba. Ukupno će niknuti sedam visokih zgrada – zbog čega je projekt u medijima prozvan “Mini Manhattan” – uključujući i jedan poslovni neboder visine oko 150 metara koji bi postao najviši u Hrvatskoj.

Ovu gradnju prati niz kritika jer području nedostaje odgovarajuća infrastruktura. Renato Petek upozorava da je riječ o “agresivnom planiranju” na prostoru bez dostatnih prometnica, škola, vrtića i drugih javnih sadržaja. Stručnjaci i građani strahuju da bi useljenje nekoliko tisuća stanovnika i radnika u nove nebodere izazvalo prometni kolaps na zagrebačkom jugozapadu. Unatoč tome, gradonačelnik je projekt predložio Skupštini po hitnom postupku, pa su materijali uvršteni na dnevni red i izglasani bez detaljne javne rasprave. Od oporbenih vijećnika, ali i dijela vladajuće koalicije, odmah su stigle osude zbog takvog ubrzanog donošenja odluka.

Posebno spornim smatra se što paralelno nije planirana gradnja Jarunskog mosta preko Save, koja bi rasteretila promet. Petek i drugi kritičari ističu da je “nerazumno” graditi toliki kompleks bez novog mosta. “Postojeći Jadranski most već sada jedva zadovoljava potrebe, a izgradnjom dodatnih objekata nastat će potpuni prometni kaos. Ono što bi rasteretilo zapadni dio grada je paralelna izgradnja Jarunskog mosta, koji je prije bio prioritet, ali Tomaševiću više nije”, upozorava Petek. Ipak, gradska uprava odlučila je ići dalje s Jarun Panoramom, uz obrazloženje da će grad kroz komunalne doprinose uprihoditi oko 8,5 milijuna eura. Također je dogovoreno da se u sklopu jednog nebodera osigura prostor za novi vrtić koji bi Grad kasnije otkupio – što vlast prikazuje kao olakotnu okolnost za lokalnu zajednicu.

Tomaševićeva promjena stava i opravdanja

Gradonačelnik Tomislav Tomašević dugo je slovio kao oštar protivnik megalomanskih projekata bivše vlasti. Još kao oporbeni zastupnik kritizirao je prenamjene zemljišta i “betonizaciju” grada pod Milanom Bandićem, uključujući i tada planirani “Zagrebački Manhattan” na Hipodromu i Velesajmu. I za Jarun Panorama je smatrao da Urbanistički plan uređenja iz 2008. omogućuje preveliku izgrađenost na tom području te je javno poručivao da “mi sami takav plan ne bismo predložili niti bismo podržali ovakav projekt”.

Doista, 2008. je izglasan sporni UPU, a 2018. je gradska vlast prodala zemljišta privatnom investitoru, čime je otvoren put za realizaciju – na što Tomašević danas ukazuje kao na de facto zatečenu obvezu. Međutim, nakon dvije godine na čelu grada, Tomašević je napravio zaokret. U proljeće 2023. odlučio je podržati “Mini Manhattan”, pravdajući se da nema izbora. Tvrdio je da se investitor u ožujku obratio Gradu preko odvjetnika upozorivši da će, ako se ugovorne obveze ne ispune, tražiti odštetu zbog izgubljene dobiti. Prema Tomaševiću, pravna služba Grada procijenila je da bi raskid projekta mogao stajati Zagreb 30 do 50 milijuna eura penala. Zatražio je i dodatno mišljenje vanjskog odvjetničkog ureda koje je navodno potvrdilo isto. Suočen s tim, gradonačelnik je javno rekao da “mora dopustiti realizaciju projekta u obimu u kojem je zamišljen” jer bi u protivnom posljedice za gradski proračun bile preteške.

Renato Petek ovakvo obrazloženje smatra nevjerodostojnim. Optužio je Tomaševića da “obmanjuje javnost” i da su mu “klecnula koljena” pred investitorom. Ističe da pismo odvjetnika ne znači da Grad odmah mora platiti milijune, već bi tek sudski spor i pravomoćna presuda mogli eventualno natjerati isplatu odštete. Petek zamjera gradonačelniku što je pokleknuo pred pritiskom umjesto da je zauzeo čvršći stav – bilo to rizikiranje suda, traženje smanjenja gabarita projekta ili čak odustajanje od potpisa aneksa. Tomašević je na kritike uzvratio kako njegovi koalicijski partneri zaboravljaju tko je omogućio ovaj projekt: “Vi nas prozivate što poštujemo ugovor koji je potpisao prethodni gradonačelnik, a ne prozivate one koji su 2008. izglasali UPU i one koji su 2018. prodali zemljište” – poručio je u Skupštini, jasno aludirajući na Bandićevu eru.

Investitor i tvrtka Rotor Jug d.o.o. – kontroverze

Formalni investitor projekta Jarun Panorama je zagrebačka tvrtka Rotor Jug d.o.o., osnovana kao projektna firma za ovaj zahvat. Ona je 100% u vlasništvu norveškog investicijskog fonda Croatian Development Property II AS, kojim upravlja norveški poduzetnik Robert Hagen. Upravo je Hagen, kroz Rotor Jug, otkupio potrebna zemljišta na lokaciji. Okolnosti stjecanja zemljišta izazvale su sumnje još 2018. godine – tada je Gradska skupština (pod Bandićevom većinom) odobrila prodaju 11 gradskih parcela tvrtki Rotor Jug za samo 130 eura po kvadratu. Oporbeni zastupnici, među njima i tadašnji zastupnik Tomašević, žestoko su prosvjedovali jer je na istoj sjednici Grad kupovao zemljište od privatnika po 370 €/m^2 u obližnjem kvartu.

Zbog pritiska je odluka privremeno povučena radi nove procjene vrijednosti, no zemljište je ubrzo ipak prodano Rotor Jugu iz drugog pokušaja, i to po cijeni koja je i dalje bila predmet spora. Kritičari smatraju da je investitor tako došao do atraktivnog zemljišta ispod realne cijene, što je moguće pogodovanje na štetu grada.

Tvrtka Rotor Jug d.o.o. u javnosti se doima netransparentno. Nema službene web stranice ni dostupnih kontakata, a ni prijavljena adresa navodno nije stvarno sjedište aktivnog poslovanja. Prema financijskim izvještajima, tvrtka je 2022. imala 0 zaposlenih i akumulirane gubitke, dok pod dugotrajnom imovinom vodi vrijednost zemljišta i imovinu u pripremi. Unatoč dosadašnjim neuspjesima, Robert Hagen je preko svoje tvrtke uložio velika sredstva u pripremu projekta koji je još 2019. predstavljen kao spreman, s procijenjenom vrijednošću od 150 milijuna eura.

Grad Zagreb se obvezao sudjelovati u financiranju komunalne infrastrukture – gradnjom triju prometnica i pripadajuće infrastrukture. Ukupni trošak procjenjuje se na 9,8 milijuna eura, od čega će Rotor Jug platiti 8,5 milijuna kroz komunalne naknade. Grad će provesti javni natječaj i zajedno s investitorom sklopiti trostrani ugovor o gradnji.

Tajnost dokumentacije i uloga Povjerenika za informiranje

Proces donošenja odluka o ovom projektu obilježila je netransparentnost. Tomašević je tvrdio da postoje pravna mišljenja i prijetnje tužbama investitora, ali je odbio dati te dokumente na uvid. Nisu ih dobili ni gradski zastupnici ni novinari. Opravdanje je bilo da se radi o poslovnoj tajni, iako su ti dokumenti plaćeni iz gradskog proračuna.

Renato Petek je zatražio pristup dokumentima, a nakon što je Grad odbio, obratio se Povjereniku za informiranje koji je presudio u njegovu korist. Grad se unatoč tome odlučio na novi upravni spor kako bi zadržao dokumente tajnima.

Istraga USKOK-a i epilog afere

Dok se na gradskoj razini lome koplja oko “Mini Manhattana”, u priču se uključila i državna razina. Prema pisanju medija, projekt Jarun Panorama našao se i pod povećalom USKOK-a (Ureda za suzbijanje korupcije i organiziranog kriminaliteta). Nadležni istražitelji već mjesecima češljaju dokumentaciju i okolnosti oko ovog projekta?. Posebno se provjerava upravo onaj dio koji je najkontroverzniji – način stjecanja zemljišta. Sumnja se da je prilikom kupoprodaje gradskih parcela 2018. možda bilo nepravilnosti ili pogodovanja, što uključuje i moguće korupcijske radnje bivše gradske vlasti. Iz USKOK-a su neslužbeno potvrdili novinarima da je Jarun Panorama predmet njihove istrage?. Unatoč tome, aktualna gradska uprava nastavlja provoditi projekt. Ova situacija gdje se jedan veliki gradski projekt realizira paralelno s istragom USKOK-a je presedan koji izaziva nelagodu: kritičari postavljaju pitanje kako to da Grad tvrdi da mora ispoštovati sporne ugovore zbog moguće štete od 50 milijuna eura, dok se istovremeno ti isti ugovori i okolnosti ispituju zbog moguće nezakonitosti?.

Za sada, radovi na “Mini Manhattanu” još nisu započeli, ali su stvoreni svi preduvjeti za njih. Nakon izglasavanja aneksa ugovora i sporazuma s investitorom, Grad Zagreb treba provesti natječaj i izgraditi obećane pristupne ceste?. Očekuje se da će gradilište kompleksa Jarun Panorama biti otvoreno čim se riješe administrativne procedure i odabere izvođač radova na infrastrukturi. Budući da su rokovi odobrenja ispunjeni, investitor sada ima pravo graditi onako kako je planirano još od 2008. godine. Ostaje za vidjeti hoće li USKOK-ova istraga utvrditi nepravilnosti koje bi eventualno zaustavile ili usporile projekt, ili će “Mini Manhattan” izrasti uz Savu kako je najavljeno. U međuvremenu, ovaj slučaj poslužio je kao upozorenje o važnosti transparentnosti i planiranja grada u javnom interesu.

Afera “Mini Manhattan” ogolila je izazove s kojima se suočava nova gradska vlast: balansiranje između naslijeđenih investitorskih ugovora, financijskog rizika za grad i vlastitih predizbornih principa. Kako god ova priča završila, postala je simbolom političkog zaokreta i testom vjerodostojnosti obećanja o drugačijem upravljanju Zagrebom.

Izvori

  • Renato Petek - Mini Manhattan u Tomaševićevoj režiji 1
  • Nacional - Uskok istražuje projekt Jarun Panorame. Sumnjivo i vlasništvo nad zemljištem 2
  • Index - Tomašević krije dokumente za Manhattan. Došli smo do njih 3
  • Jutarnji list - Misterij malog Manhattana: USKOK istražuje megalomanski projekt 4
  • Direktno - Zahuktava se priča oko projekta Jarun Panorama: Zašto Tomašević ne odustane? 5
  • Zagreb.info - Mini Manhattan pod povećalom istražitelja: USKOK češlja projekt oko kojeg se lome koplja 6
  • N1 - Veliki projekt u Zagrebu: Pogledajte kako će izgledati Mini Manhattan uz Savu 7

Komentari

Afere.net Prije 15 dana

Lobira li se za ovaj projekt preko udruga civilnog društva?

Formalni investitor projekta Jarun Panorama je zagrebačka tvrtka Rotor Jug d.o.o., osnovana kao projektna firma za ovaj zahvat. Ona je 100% u vlasništvu norveškog investicijskog fonda Croatian Development Property II AS, kojim upravlja norveški poduzetnik Robert Hagen.

Graf povezanosti

+ -

Kronologija

Tomašević skriva istinu o Mini Manhattanu: Zašto je odobrio gradnju 7 nebodera unatoč obećanjima?

Tomašević mi prije izbora svim silama pokušava blokirati pristup svim podacima koji bi razotkrili zašto je pokleknuo pod pritiscima i prije dvije godine odobrio gradnju 7 nebodera na području Mini Manhattana.

Grad Zagreb od svojih građana ne smije skrivati službenu dokumentaciju i muljati kroz upravne postupke kako dokumentacija o Mini Manhattanu ne bi ugledala svjetlo dana!

Što radi USKOK, koji je prije dvije godine pokrenuo istrage oko ovog slučaja?

Tražio sam pristup dokumentaciji o Mini Manhattanu preko Povjerenika za pravo na pristup informacijama, kao što smo to nekada tražili i od Bandića oko Velikog Manhattana. Dobio sam odluku Povjerenika koji mi daje za pravo pregledati dokumente, no Grad je krenuo i dalje braniti mi pristup dokumentaciji koja je plaćena iz proračuna našim novcem.

Pokrenuli su za naš novac novi upravni spor jer bi objava ovih dokumenata prije izbora izazvala ozbiljnu glavobolju gradonačelniku Tomaševiću. Crno na bijelo bi se pokazalo kako se Tomašević kao gradonačelnik jako promijenio i postao sklon dogovorima s nekim "investitorima".

Osim toga, ima obraza hvaliti se kako je Nobilu na parceli do Mini Manhattana stornirao "plan" izgradnje njegovih nebodera. Pa kako ga nije sram?!

Prije dvije godine Tomašević je na slučaju Mini Manhattana prošao vratolomni put, od frontmena i borca za javni interes i protiv preizgrađenosti na problematičnim urbanističkim točkama u gradu na kojima nema dovoljno infrastrukture, do onoga koji je odobrio gradnju 7 nebodera na super malom prostoru između Jadranskog mosta i rotora, od kojih će jedan biti najviši u Hrvatskoj!

Dogovorio je tada gradonačelnik sve s tvrtkom Rotor jug u kojoj nema zaposlenih i tako odustao od ranije iskazanih stavova i komentara koje je o ovom projektu iznosio dok je bio oporbenjak. I ne samo to, skupštinskim je zastupnicima materijal o novom sporazumu između Grada Zagreba i trgovačkog društva ROTOR JUG d.o.o. dostavio doslovno 30 minuta prije glasanja!

Možda dogovor o sporazumu o realizaciji Mini Manhattana nije postignut u Dubaiju nego uz fake meat na roštilju u restoranu na Kajzerici, ali ostaje nepoznanica s kime je, kada i kako do njega došlo. No, sve se dogodilo u zadnji čas, po ranije uhodanom stilu dovođenja zastupnika koji ga moraju odobriti pred zid.

Zašto je Tomašević pokleknuo pod utjecajem kapitala i dokazao da ima staklena koljena kad se treba suprotstavi moćnicima i raditi u korist građana?! Vidjelo se to u brojim situacijama, i na temi s Pripuzom, no otpad je druga bolna tema.

Izvori:

  • Renato Petek Facebook 1

workflow

Piši nam!