Kad je nova vlast 2021. preuzela upravljanje Zagrebom, naslijedila je kaotično stanje s glomaznim otpadom – i odlučila “presjeći” dotadašnje sumnjive veze s otpadnim lobijem. Umjesto uobičajenih partnera iz ere Milana Bandića, gradonačelnik Tomislav Tomašević krenuo je u improvizirano rješenje: zbrinjavanje zagrebačkog otpada povjereno je relativno nepoznatoj firmi Royal Media iz Siska. No ono što je trebalo biti pokazna vježba transparentnosti i uštede ubrzo se pretvorilo u potencijalnu aferu obilježenu zaobilaženjem javne nabave, gomilanjem otpada na rubu zakona i ozbiljnim sumnjama u nepravilnosti.
Od alternativnog rješenja do novog problema
Krajem ljeta 2021. dotadašnji ugovor Grada s tvrtkom Ce-za-r za preuzimanje glomaznog otpada je istekao, a Zagreb se našao zatrpan starim namještajem i krupnim otpadom. Tomašević je odbio nastaviti suradnju s Pripuzom bez pokušaja reforme sustava. Najavio je kupnju gradskih drobilica za otpad i krenuo privremeno skladištiti glomazni otpad na lokaciji u Sesvetskom Kraljevcu. Taj prostor je, međutim, popunjen već za dva tjedna, pa je pronađeno novo rješenje – otpad se kamionima vozio u Sisak, ondje drobio, a usitnjeni ostaci vraćali natrag u Zagreb. Grad je taj sisački aranžman platio oko 400 tisuća kuna, sklopivši ugovor s tamošnjom tvrtkom Royal Media. Time je privremeno uklonjen dio otpada s gradskih ulica, no pravo je pitanje kako je posao dodijeljen i poštuju li takvo rješenje zakonske procedure.
Bagatelne narudžbenice i zaobilaženje natječaja
Odabir Royal Medie odvijao se bez otvorenog natječaja. Prema insajderskim informacijama iz Čistoće, posao je svjesno razbijen u dvije bagatelne nabave kako bi se izbjegla javna licitacija. U rujnu 2021. sklopljena su dva ugovora – jedan za prijevoz otpada (vrijedan 197.100 kn bez PDV-a), a drugi za uslugu drobljenja (198.750 kn bez PDV-a). Oba su iznosa namjerno zadržana ispod zakonskog praga od 200.000 kn za jednostavnu nabavu. Tako je jedinstveni posao rasparčan na više manjih, što je omogućilo direktnu pogodbu umjesto javnog natječaja.
Stručnjaci upozoravaju da je ovakav manevar protivan duhu zakona o javnoj nabavi, a moguće i njegovom slovu. Insajder iz Čistoće tvrdi da je zbog opisanih aktivnosti podnesena i kaznena prijava. Osim zaobilaženja procedure, problematično je i to što se Grad upustio u suradnju s tvrtkom koja uopće nije bila u stanju legalno izvršiti preuzeti posao. Naime, Royal Media nije posjedovala vlastito ovlašteno postrojenje za konačno zbrinjavanje otpada – već je otpad samo usitnila i vratila nazad Gradu. Time su, kako upozoravaju upućeni, možda prekršeni propisi o gospodarenju otpadom. Mljevenjem se mijenja struktura otpada te on postaje nova vrsta otpada u vlasništvu obrađivača, u ovom slučaju Royal Medie. Paradoksalno, potom je taj “sisački” otpad vraćen natrag u Zagreb, iako deponij Jakuševec smije primati samo otpad porijeklom iz Grada Zagreba.
Takvo pravno-akrobatsko rješenje bilo je moguće samo uz prešutno zanemarivanje propisa – što baca sumnju je li gradska uprava bila svjesna svih implikacija. Kritičari ističu da je Tomaševićeva vlast ovdje napravila upravo ono za što su godinama prozivali prethodnike: netransparentno pogodovala određenoj tvrtki mimo otvorene procedure. Koliko je točno otpada obrađeno u Sisku nije službeno objavljeno, ali se zna da je ugovorena kvota ubrzo iskorištena. Luka Beban, odvjetnik Royal Medie, potvrdio je krajem 2021. da je “ugovor konzumiran i posla više nema u ovom trenutku” – Grad Zagreb i Royal Media tada više nisu bili ni u kakvom poslovnom odnosu. No, do tada je šteta već bila napravljena.
Inspekcije, zabrane i prisilni zaokret
Već u vrijeme sklapanja posla s Gradom, Royal Media je imala ozbiljnih problema s nadležnim tijelima. Državni inspektorat još je u lipnju 2021. zabranio toj tvrtki rad na odlagalištu u Vrbovcu Samoborskom zbog prekomjernog gomilanja otpada bez dopuštenja. Unatoč tome, zabrana nije spriječila zagrebačke vlasti da je angažiraju samo par mjeseci kasnije. Rezultat nije iznenadio nikoga osim, čini se, samog Grada. U listopadu 2021., nakon tek par mjeseci rada sisačkog “rješenja”, inspekcija je zatekla oko 300 tona otpada u skladištu Novo Pračno pokraj Siska, iako je dozvola Royal Mediji dopuštala najviše 50 tona. Zbog tog drastičnog prekoračenja kapaciteta, Inspektorat je privremeno zabranio Royal Mediji daljnje primanje zagrebačkog otpada.
Royal Media se branila tvrdnjom da se dio otpada zatečen u Sisku “nakupio” zbog usporenog razvrstavanja tijekom bolovanja radnika i prihvata otpada s potresom pogođenih područja Banije, te naglašava da se otpad Grada Zagreba uvijek isti dan nakon drobljenja vraćao Gradu. No bez obzira na isprike, zabrana je ostala na snazi.
Tomašević je u tim trenucima javno tvrdio da nema nikakvu informaciju o privremenoj obustavi rada Royal Medie. Tvrdio je da će provjeriti o čemu se radi. No vremena za provjere nije bilo mnogo – pritisnut prijetnjom nagomilavanja novog otpada bez odvoza, gradonačelnik je morao na brzinu promijeniti plan. U istom tjednu kad i inspekcijska zabrana, donio je “iznuđenu” odluku da posao zbrinjavanja glomaznog otpada, vrijedan 90 milijuna kuna, dodijeli tvrtki Reoma grupa. Ta zagrebačka tvrtka blisko je povezana s Petrom Pripuzom, čovjekom čiji je monopol nad otpadom Tomašević nastojao razbiti. Pripuzovi suradnici likovali su i dodatno blatili Royal Mediu, nazivajući je jednom od “prevarantskih tvrtki” koje operiraju na tržištu otpada na sumnjiv način.
Ekološka bomba: ilegalna odlagališta i požari
Dok je zagrebačka epizoda završavala, posljedice kratkotrajne avanture s Royal Mediom ostale su vidljive na terenu. U skladištu u Novom Pračnu pokraj Siska, gdje se drobio zagrebački otpad, ubrzo je došlo do katastrofe. U lipnju 2022. golema hala od 1750 m2 prepuna bala otpada planula je i gorjela punih 20 dana. Gust crni dim alarmirao je cijeli Sisak; bio je to jedan od najvećih požara odlagališta otpada u tome kraju. Istražitelji su nakon gašenja utvrdili da je uzrok samozapaljenje zbog nepropisno skladištenih zapaljivih materijala.
Istovremeno, na drugoj lokaciji Royal Medie – onoj u Vrbovcu Samoborskom – problem nije riješen niti “vatrenim putem” niti bilo kako. Otpad koje je Royal Media ondje nelegalno odložila i dalje stoji naslagan, unatoč rješenju Inspektorata koji je još 2021. zabranio daljnje odlaganje i naložio sanaciju. Procjene govore o otprilike 2,5 tisuće tona plastike, stakla i miješanog otpada na tom zemljištu, neposredno uz naselje. Stanovnicima okolnih kuća život zagorčavaju štakori, insekti i nesnosan smrad. Udruga Ekologija grada iz Samobora upozorava da je riječ o ekološkoj bombi koja samo čeka iskru.
Vlasnik u predstečaju i kaznene prijave
Iza naziva Royal Media stoji poduzetnik Krešimir Jurčec iz Zagreba. On je osnivač i direktor te tvrtke registrirane za obradu otpada, ali i povezan s još nekoliko drugih firmi. U svibnju 2024. policija je protiv njega podnijela kaznenu prijavu zbog ugrožavanja okoliša otpadom i krivotvorenja dokumentacije. Istraga je otkrila da je od studenog 2020. do srpnja 2022. na lokaciji Sisak – Novo Pračno skladištio višestruko više otpada nego što je smio, te da je falsificirao dokumente o kretanju otpada kako bi zaveo inspekciju. Sumnja se da je Jurčec zajedno s još jednom osobom izradio lažne prikaze odvoza otpada, navodeći fiktivne datume, nepostojeće kamione i tuđe tvrtke s dozvolama kao tobožnje primatelje otpada.
Kako sada stvari stoje, Royal Media d.o.o. praktički više ne posluje. Direktor Jurčec odveo je tvrtku u predstečajnu nagodbu, čime su sva potraživanja i milijunske kazne protiv nje praktički izbrisane. Drugim riječima, Grad Zagreb i Zagrebačka županija ostali su “kratkih rukava” – ne mogu više od firme naplatiti niti lipe ni prisiliti je na izvršenje obaveza. Smeće u Vrbovcu Samoborskom najvjerojatnije će morati o trošku poreznih obveznika sanirati netko drugi, ako ikad.
Politička odgovornost? Ona je, čini se, zasad ostala visjeti u zraku. Tomaševićev tim uporno ponavlja da su gradsku čistoću preuzeli u rasulu i da su pokušali najbolje što su mogli, te ističu kako je u međuvremenu nabavljena gradska drobilica i izgrađeno novo reciklažno dvorište. No, slučaj Royal Media poslužio je opoziciji kao oružje u predizbornoj kampanji 2025. Ostaje za vidjeti hoće li institucije utvrditi i neku kaznenu odgovornost gradskih dužnosnika.
Za sada, afera Royal Media ostaje zabilježena kao ozbiljan posrtaj platforme Možemo! u području koje im je trebalo biti perjanica – transparentno, održivo i zakonito gospodarenje otpadom.
Izvori
- Nova nevolja za Tomaševića: Firmi s kojom je sklopio ugovor inspekcija zabranila prikupljanje glomaznog otpada 1
- Insajder iz Čistoće otkriva klupko spletki i nezakonja 2
- Kraj Samobora mimo dozvole skladištili 2000 tona smeća. Inspektorat reagirao nakon Telegramove istrage 3
- Policija prijavila direktora Royal Medie – sumnjaju da su gomilali otpad u Novom Pračnu i uz pomoć lažne dokumentacije 4
- Oko 3000 tona otpada na 70 metara od prvih kuća i dalje stoji u Vrbovcu Samoborskom. Ni kazne ne pomažu 5
- Tvrtka, čiji je otpad gorio u Sisku, ima već skoro milijun kuna kazni za drugo odlagalište: 'Bojimo se...' 6
- Dolijala tvrtka koja je zagorčavala život mještanima u okolici Samobora: Ostali bez dozvole za gospodarenje otpadom, a kaznu im - poduplali 7
- Blog – Udruga Ekologija grada 8