U srcu Zagreba razvija se nova političko-financijska afera, a u njezinu središtu nalazi se književni klub Booksa, udruga Kulturtreger i Miljenka Buljević – istaknuta članica stranke Možemo! te predsjednica Vijeća gradske četvrti Gornji grad - Medveščak. Iako se Booksa na prvi pogled čini kao skromni kulturni prostor, financijski tokovi iz gradskog proračuna prema ovoj udruzi izazivaju brojne upitnike.
Tko stoji iza Bookse i Kulturtregera
Miljenka Buljević vodi udrugu Kulturtreger od njezina osnutka 2003. godine. Osim lokalne angažiranosti, djeluje i na međunarodnoj razini kao članica uredničkog odbora u mreži Eurozine. No, njezina politička povezanost s platformom Možemo!, posebice bliskost s Tomislavom Tomaševićem još iz vremena prosvjeda za spas Varšavske, sada dobiva novu dimenziju.
Koliko novca ide u Kulturtreger
Samo u 2024. godini, Kulturtreger je iz proračuna Grada Zagreba primio oko 150.000 eura. U razdoblju od veljače do rujna uplaćeno je 72.580 eura, a pojedinačne stavke uključuju 22.400 eura za program "Queer Balkan" te dodatnih 18.830 eura za edukacijski program. Već za 2025. dodijeljeno je 40.000 eura, a očekuje se još između 57.000 i 78.000 eura kroz trogodišnje financiranje.
Je li riječ o pogodovanju
Kritičari, poput Ivice Lovrića iz stranke Plavi grad, optužuju gradsku vlast za pogodovanje "svojima". Usporedbe s drugim ugostiteljima koji su doživjeli povećanja najamnina i uklanjanja terasa dodatno rasplamsavaju sumnje. U tom svjetlu posebno je sporno proglašenje pješačke zone ispred Bookse, što mnogi vide kao pogodovanje u režiji dogradonačelnika Luke Korlaeta.
Obrana – prostor za kulturu, a ne kafić
Buljević tvrdi da Booksa nije kafić, već kulturni prostor koji se financira iz javnih i europskih sredstava. Terasa, kako navodi, pripada susjednoj pizzeriji. No, u javnosti ostaje dojam da povlastice koje ima Booksa nisu dostupne drugima.
Tko još financira Kulturtreger
Udruga, osim iz gradskog proračuna, dobiva sredstva i od Ministarstva kulture, Zaklade Kulturna nova, Agencije za elektroničke medije, Europske unije, Europske kulturne fondacije i drugih tijela.
Ova priča podiže važno pitanje: gdje prestaje kulturna potpora, a počinje političko pogodovanje? Iako projekti koje vodi Kulturtreger imaju kulturnu vrijednost, netransparentnost u dodjeli sredstava i povezanost s politički aktivnim osobama nameću potrebu za dubljom analizom. Dok gradska vlast brani odluke kao podršku kulturi, građani zaslužuju jasne i jednako primjenjive kriterije za sve.
Poveznice:
- Books-a 1
- Eurozine 2
- Kulturtreger 3
- Grad Zagreb – Financiranja 4
- Možemo! 5