Zagrebački stadion četiri puta skuplji po sjedalici od španjolskog: što se stvarno gradi u Kranjčevićevoj?

Zagrebački stadion četiri puta skuplji po sjedalici od španjolskog: što se stvarno gradi u Kranjčevićevoj?

Analiza gradskih promašaja

Zagrebački stadion četiri puta skuplji po sjedalici od španjolskog: što se stvarno gradi u Kranjčevićevoj?

Admin, 24.04.2025 09:59

Renato Petek u svom novom osvrtu na projekt izgradnje stadiona u Kranjčevićevoj ulici otkriva niz zabrinjavajućih podataka i usporedbi koje ukazuju na ozbiljne propuste i manjak transparentnosti u vođenju ovog gradskog projekta. Posebno upozorava na nesrazmjerno visoku cijenu izgradnje i izostanak demokratske komunikacije s građanima.

Priča o novom stadionu u Kranjčevićevoj postaje sve apsurdnija, osobito kada se usporedi s drugim sličnim projektima u Europi. Renato Petek ističe da Zagreb gradi stadion po cijeni od čak 3.941 eura po sjedalici, dok je stadion El Sadar u španjolskoj Pamploni koštao svega 988 eura po sjedalici.

Oba projekta započela su s procjenama ispod 20 milijuna eura. El Sadar, dom španjolske Osasune i našeg Ante Budimira, izgrađen je za 23,3 milijuna eura i kapaciteta je 23.576 gledatelja. Nasuprot tome, stadion u Zagrebu, planiran za 11.163 mjesta, danas se procjenjuje na 44 milijuna eura – više nego dvostruko od početne procjene iz 2023. godine. Petek se pita – hoće li zagrebačka sjedalica imati grijanje, kožu istarskog boškarina i kristale?

Pritom ukazuje da problem nije samo u novcu. U Pamploni je o izgledu stadiona odlučivano demokratski – članovi kluba su birali između više opcija na referendumu. U Zagrebu je, kaže Petek, gradska vlast ignorirala mišljenje građana, ponašajući se poput feudalca prema kmetovima. Nisu omogućili javno izjašnjavanje, iako se stadion gradi u gusto naseljenom dijelu grada – bez dodatnih parkirnih mjesta.

Posebno je zanimljiv podatak da je stadion El Sadar proglašen najboljim na svijetu među novim i renoviranim stadionima 2021. godine. I dok se u Španjolskoj gradi funkcionalno i pošteno, zagrebačka priča miriše na nesposobnost, ako ne i nešto gore. Kako zaključuje Petek – ako gradska vlast u Zagrebu ne krade, onda nas nesposobnost košta više nego sama korupcija.

Zagrebu trebaju novi sportski objekti, ali po cijenama koje su razumno opravdane. Transparentnost, odgovornost i poštovanje prema građanima ne bi smjeli biti luksuz – nego osnova svake javne investicije.

Izvori

Objave Renata Peteka 1

Komentari

Afere.net Prije 19 dana

Sumnjivi pravni manevri Grada Zagreba: Kako je jedan metar zemljišta dao potpunu moć gradskoj upravi i isključio građane iz odlučivanja o stadionu

U pozadini glamuroznih najava o novom stadionu u Kranjčevićevoj ulici, vrijednom gotovo 50 milijuna eura, odvila se tiha i pravno sumnjiva operacija koja otvara ozbiljna pitanja o transparentnosti gradske uprave i poštovanju građana. Grad Zagreb, pod vodstvom Tomislava Tomaševića, proveo je neobičan zahvat – parcelaciju terena kojim je stvorio dvije uske trake zemljišta širine točno jednog metra, i to s obje strane budućeg stadiona.

Graf povezanosti

+ -

Kronologija

Nesposobnost košta više od korupcije - slučaj stadiona u Kranjčevićevoj

Priča o gradskom stadionu u Kranjčevićevoj sve je bizarnija, pogotovo kad se projekt usporedi s nedavno izgrađenim stadionima. U ovom tekstu fokus nisu brljanje i petljanje s dokumentacijom i dozvolama, već uspoređujem cijenu gradnje te kako se donosila odluka o stadionu i komunikaciji s građanima i nogometnim pukom.

Izvor:

  • Facebook Renato Petek 1

workflow

Piši nam!