Zagrebački električni tramvaj (ZET) posljednjih godina sve više ulazi u središte pozornosti zbog svojih kontroverznih nabava rabljenih vozila – tramvaja i autobusa. Umjesto modernizacije voznog parka novim, energetski učinkovitijim i udobnijim vozilima, uprava ZET-a odlučuje se za kupnju rabljenih jedinica koje u mnogim slučajevima ne zadovoljavaju ni osnovne standarde gradskog prijevoza u 21. stoljeću. U fokusu javnosti našli su se niskopodni tramvaji iz Njemačke bez klimatizacije i rezervnih dijelova, kao i rabljeni autobusi čija se cijena višestruko razlikuje od one koju plaća ZET.
Tramvaji bez klime i rezervnih dijelova
U 2023. godini ZET je sklopio ugovor vrijedan 2,7 milijuna eura za kupnju 11 rabljenih tramvaja GT6M iz Augsburga, proizvedenih 1996. godine. Iako su modernizirani 2014., ovi tramvaji nisu opremljeni klimatizacijom, a prema dostupnim informacijama, nisu isporučeni ni rezervni dijelovi. Prvi primjerak stigao je tek u prosincu 2023., a do svibnja 2024. isporučena su još dva. Ostatak isporuke kasnio je jer su vozila u Njemačkoj ostala dulje u prometu od planiranog.
Već na početku korištenja, tramvaji su pokazali ozbiljne tehničke probleme – jedan je vozio s poteškoćama zbog vrata koja su se kvarila, a drugi je 46 dana čekao popravak zbog nedostatka specijaliziranog alata. Sindikat ZET-a upozorio je na neprihvatljivo stanje vozila, no uprava je sve pokušala umanjiti, nazivajući kritike "gnjusnim provokacijama". Unatoč svemu, vozila su puštena u promet, a građani će se već ovoga ljeta voziti u tramvajima bez klime.
Autobusi skuplji nego na oglasnicima
Uz tramvaje, ZET je 2024. godine ušao i u nabavu rabljenih autobusa. Prva isporuka uključivala je 30 rabljenih vozila za koje je ukupno plaćeno 7.146.875 eura, što iznosi oko 238.229 eura po vozilu. Radi se o MAN Lion's City i Mercedes Citaro autobusima staroti oko 8 godina, s kilometražom oko 350.000 km.
U siječnju 2025. godine ZET je raspisao novi natječaj za još 60 autobusa vrijednih 12,5 milijuna eura, odnosno 200.000 do 250.000 eura po vozilu. Uvjeti natječaja ograničavaju starost na 10 godina i najviše 500.000 kilometara. Međutim, pregledom tržišta i oglasnika moguće je pronaći identične modele po više nego duplo nižoj cijeni. Primjerice, zglobni autobusi iste generacije dostupni su na njemačkim oglasnicima već od 80.000 do 110.000 eura.
Ova razlika u cijeni otvara ozbiljna pitanja o transparentnosti i isplativosti nabave. Dodatno zabrinjava i činjenica da vozni park ZET-a i dalje ovisi o tehnički istrošenim vozilima, od kojih neka imaju i više od milijun kilometara.
Što reći koju posluku porati
S obzirom na brojna otvorena pitanja – od cijene i kvalitete nabave, do tehničke ispravnosti i udobnosti vozila – jasno je da ZET-ove odluke zahtijevaju hitan nadzor i analizu. Građani Zagreba zaslužuju prijevoz koji je pouzdan, moderan i siguran, a ne vozila iz druge ruke po sumnjivim cijenama i bez osnovnih tehničkih uvjeta.
Izvori
Zagreb.info 1
Dnevnik.hr 2
Index.hr 3
Jutarnji.hr 4
Jutarnji.hr 5
Faktograf.hr 6
Reddit.com 7
Interni podaci o nabavi autobusa 2024./2025. (dostavljeni korisniku)